top of page
Пошук
Фото автораКеропян Анна

Ігри для аудіального розвитку дитини

Оновлено: 9 серп. 2021 р.



Процес оволодіння звуковою стороною мовлення неможливий без достатнього рівня розвитку мовленнєвого (фонематичного) слуху, слухової уваги та памʼяті. Логопедичні ігри для аудіального розвитку дитини допоможуть розвивати фонематичні процеси.

Більше про аудіальний розвиток дитини читайте тут.

Логопедичні ігри для знайомства дитини зі звуком

Розпочинаючи знайомити дитину зі звуком, використовуйте логопедичні ігри. Особливо в процесі самостійної діяльності дитини.

Зміст і цілі таких логопедичних ігор наступні:

  1. Звернути увагу дитини на предмет, який звучить. Формувати вміння диференціювати зони аудіального сприйняття (ближня, середня, далека).

  2. Спонукати визначати напрямок звуку.

  3. Розрізняти шумові звуки по гучності.

  4. Виділяти звучання заданого предмета з ряду запропонованих.

  5. Розрізняти звучання декількох звукових сигналів (немузичних шумів і музичних інструментів), виділяти між ними однакові за звучанням.

  6. Відтворювати послідовність звукового ряду, співвідносячи його візуально з певними предметами (музичними інструментами) і без цього.

У ході логопедичних ігор, спрямованих на вивчення властивостей звуку, дитина має отримати не лише точне уявлення про власне звук, але й вивчити можливості свого голосу: звуконаслідування, скандування, глісандо (плавний перехід від одного звуку до іншого через всі звуки, які знаходяться між ними у звуковому ряді) тощо.

Логопедична гра «Визнач, що ти чуєш»

Мета гри: навчити прислухатися до звуків і визначати їх джерело.

Дорослий пропонує дитині визначити, що вона чує. За ширмою, яку споруджують з підручних матеріалів, чути різні звуки, наприклад: дзюрчання води, яка переливається зі склянки в склянку; шурхіт паперу - щільного і тонкого; розрізування паперу ножицями; дзвін ключа, який впав на стіл; свисток судді; дзвінок будильника; стукіт ложки по склу; дзвін келихів; плескіт в долоні; стукіт дерев'яними або металевими ложками один по одному; стукіт кісточками пальців по столу; удар м'ячем по підлозі; звуки шумових іграшок, дитячих шумових музичних інструментів і т.д.

Варіанти:

  • Дитина вгадує методом проб - сама виконує дію кожним предметом, поки не почує потрібне звучання;

  • Використовується серія предметів, схожих за звучанням (скляна тарілка, пляшка, чашка, порцелянова чашка);

  • Можливість одночасного звучання двох-трьох різних звуків (шумів).

Логопедична гра «Визнач, звідки звук»

Мета гри: визначати напрямок звуку в просторі.

Для гри знадобиться дзвіночок. Дитина закриває очі, дорослий ходить в різних напрямках і дзвенить дзвоником. Дитина повинна показати і пояснити, звідки чути звук (попереду, позаду, справа, зліва і т. д.)

Логопедична гра «Далеко – близько»

Мета гри: визначати відстань звучання.

Дитина закриває очі, дорослий називає його ім'я то поблизу від нього, то на відстані. Дитині потрібно визначити, близько чи далеко знаходиться дорослий.

Логопедична гра «Музика дощу»

Мета гри: прислухатися до звуків, визначати їх характеристику, знаходити порівняння, розвивати фантазію.

Гра проводиться в дощову погоду. Дорослий пропонує дитині прислухатися до шуму дощу в повній тиші і визначити його характер: монотонний, тужливий, ледачий, сумний, грайливий, докучливий, заколисуючий. Можна відшукати до нього порівняння: як сльозинки; як бісер розсипний; як вода з-під душа; докучливий, як муха; ллє, як з відра. Спробувати відобразити його ритм, а може навіть і мелодію.

Логопедична гра «Шумові коробочки»

Мета гри: розвивати вміння прислухатися і розрізняти шуми по гучності.

Візьміть кілька коробочок, заповнених різними предметами (сірниками, скріпками, камінчиками, монетами і т. д.), які під час струшування видають звуки (шуми) різної сили - від тихих до гучних. Дорослий пропонує дитині потрясти кожну коробочку і вибрати ту, яка видає найгучніший (тихий) шум.

Логопедична гра «Повтори»

Мета гри: вчити прислухатися до серії звуків і запам'ятовувати їх.

Дорослий видає серію немовних звуків, наприклад: одне клацання язиком, два оплески в долоні, три притопування ногою; або один оплеск по колінах, два оплески в долоні, одне клацання пальцями. Дитина повинна запам'ятати і повторити почуті звуки в тій же послідовності.

Логопедичні ігри для розвитку у дітей чутливості до основних властивостей музичного звуку


Розвивати чутливість дітей до основних властивостей музичного звуку слід поступово, з часом ускладнюючи завдання і вправи.

Зміст і цілі таких логопедичних ігор наступні:

  1. Формувати сприйняття висоти звуку.

  2. Здатність співвідносити музичні звуки: ті, що йдуть вгору і вниз поступово; ті, що йдуть вгору і вниз через щабель; побудованих на одному звуці; ті, що звучать по два-три одночасно.

  3. Розрізняти ритмічний малюнок (певна послідовність з'єднання довгих і коротких звуків).

  4. Сприймати тембр і гучність звучання.

Нижче наведені приклади ігор, які стануть помічником в аудіальному розвитку дитини, формуючи і розвиваючи ще більш глибинне сприйняття звуків, ритмів, мелодій.

Логопедична гра «Дзвіночки»

Мета гри: розрізняти висоту звуків.

Для гри потрібно набір дзвіночків. Дитині пропонується розмістити їх в ряд, починаючи з дзвіночка, у якого найнижче або найвище звучання. Поступово можна збільшувати кількість дзвіночків.

Логопедична гра «Вгадай, скільки звуків я зіграю»

Мета гри: закріпити уявлення про високі і низькі звуки.

Для гри знадобляться дитячі музичні інструменти. Дорослий виконує на інструменті кілька звуків, а дитина слухає, запамʼятовує їх і відповідає, наприклад, що дорослий зіграв тричі один і той же звук, пробує повторити, проспівуючи його. Звуки можуть йти в різній послідовності, наприклад: кілька високих звуків, далі по черзі то низький, то високий і т. д. Дитині потрібно визначити, які вона чує звуки - однакові або різні, скільки високих і низьких, який звук перший - низький або високий. І на завершення гри проспівати відповідь або повторити послідовність на склад «ля».

Логопедична гра «Прогулянка»

Мета гри: розвивати почуття ритму.

Для гри знадобляться музичні інструменти та їх замінники (молоточки, барабан, бубон, ксилофон, металофон, дзвіночки, музичні тарілки).

Дорослий розповідає історію, супроводжуючи свою розповідь в певних місцях грою на приготованих інструментах, залучаючи до гри дитину. Наприклад: «Вийшли ми на прогулянку, але прогулянка наша була незвичайною! Ось ми спускаємося сходами (повільно стукає молоточок по столу), вийшли на вулицю. Яскраво світить сонце, ми зраділи і побігли (часто б'ємо по барабану або стукаємо молоточком по столу). Ми гуляли, як раптом піднявся сильний вітер, ударив грім і пішов дощ.» (Ритм частішає, можна одночасно бити в барабан, бубон, молоточком по металофону, вдаряти в тарілки, передавати дзвіночком капання дощу і т.д.)

Можна запропонувати дитині самій придумати продовження історії і скласти ритмічний малюнок до розповіді. Також ритмічний малюнок можна озвучувати немовними звуками (клацанням язика, пальців; ударами долонь, по колінах; притопуванням ногами і т. д.)

Логопедична гра «Оплески»

Мета гри: створювати і запам'ятовувати ритмічний малюнок.

Дорослий придумує ритм і ударами долонь відображає його. Дитина повинна безпомилково його повторити. Далі ритм придумує дитина, а дорослий повторює його. У ритмічний малюнок можна вводити прості вигуки або слова, наприклад: «Раз!», «Оле-оле-оле!», «Раз, два, три!». Можна використовувати смішні приказки або примовки, промовляючи їх разом організовано і ритмічно.

Логопедична гра «Сирена»

Мета гри: вивчити можливості свого голосу.

Дорослий відображає звук сирени, тобто на одному диханні опускається до нижньої межі своєї теситури, а потім піднімається до верхньої. Дитина в цей момент керує дорослим: коли дитина піднімає руку, дорослий підвищує голос, а коли опускає - знижує. Далі дорослий і дитина міняються місцями.

Під час логопедичних занять зовсім не обовʼязково, щоб дитина весь час сиділа за столом. Засвоєння матеріалу буде більш цікавим та ефективним, якщо мовленнєві завдання виконувати у русі, в процесі ігор, поєднуючись з розвитком інших психічних процесів.



6 переглядів0 коментарів

Kommentare


Пост: Blog2 Post
bottom of page